Asagida Kanada’daki günlük ortalama ücretlerden bir kaç örnek bulabilirsiniz.
-Sehir içi otobüs bileti tek yönlü  2.25$ – 3.00$
– Sehir içi telefon ücretleri 0.50$
– Restoranda bir kisilik ortalama yemek ücretleri  10.00$ – 25.00$
– Sinema 8.50$ – 12.00$
– Kanada içi posta pulu 0.52$
Uluslarası Posta Pulu (mektup) 1.55$
Vergi
Bazı eyaletler servis ve ürünler üzerinden eyalet vergisi uygularlar. Bütün eyaletler Federal Goods & Services Tax (GST) vergisini öderler, bu genellikle alısverisin %6’sıdır. Ziyaretçi olarak ödediginiz verginin bir kısmı size Kanada’dan dönüsünüzde iade edilir. Bunun için bir takım kısıtlamalar vardır ve faturalarınızın aslını göstermeniz gerekir. Daha fazla bilgi için Revenue Kanada’ya ya da devam ettiginiz egitim kurumuna basvurabilirsiniz. GST geri ödeme formlarını havaalanlarındakı danısma masalarında ve alısveris merkezlerinin çogunda bulabilirsiniz.
Para ve Ölçü Birimleri
Kanada ölçü olarak metre birimini kullanir. Para birimi ise Kanada Dolarıdır ve 1 Kanada Dolari 100 sent eder. En yaygin kullanılan kagıt paralar 5$, 10$,20$,50$ ve 100$’lik banknotlardır. Bozuk paralar da 1 sent (pennies), 5 sent (nickels), 10 sent (dimes), 25 sent (quarters), 1$ (loonies) ve 2$ (twonies) dir. 1$ ve 2$ demir paralar son 10 yilda yürürlüge girmistir ve koleksiyoncular için de oldukça önemli olan   Kanada kagit paralarinin her birimi farklı renklere sahiptir.
Bankalar ve Döviz Kurları
Bankalar en yüksek döviz bozdurma kurlarina sahiplerdir, bazıları para ve yolculuk çeklerini bozmak için belirli bir miktar ücret kesebilirler ve fiyatlarin içine genellikle vergi dahil degildir. Kanada’ya gelmeden önce bir miktar Kanada dolari almanız yararli olacaktır, çünkü bankalar yalnizca Pazartesi – Cuma günleri 9:00 – 17:00 saatleri arasinda açiklardir. Baska yerlerde parayi bozdurmak daha yüksek maliyetli olabilir. Oteller, magazalar ve döviz bürolari, ya para bozdurma karsiliginda yüksek komisyon alirlar ya da düsük kurdan bozarlar. Nereye giderseniz gidin paranizi degistirmeden önce servis ücretinin ne oldugunu ögrenmeniz yararli olacaktir.
Magaza ve isletmelerin tamami Kanada Dolarini, turistik bölgelerinde bulunanlardan bazilari ise Amerikan dolarini kabul eder. Bütün para birimlerinin Kanada dolarina çevrilmesi gerekir.
Bankalar ve Automated Teller Machines (ATM)
Ögrenciler Kanada’da subeleri bulunan pek çok bankanin ATM’lerini rahatlikla kullanabilirler. Büyük sehirlerde bankalarin ATM’lerini bulmak çok kolaydir ve kullanim açisindan kredi kartlari ve seyahat çeklerinden daha rahattir. Kolaylikla normal bir banka karti veya kredi kartlarindan birisiyle ATM’lerden para çekebilirsiniz. Ayrica, Kanada’daki bir bankada hesap açtirip ATM karti almaniz da mümkündür. Kanada’da ATM’ler yiyecek ve giyecek satin almak amaciyla  birçok magazada kullanilabilir.
Bankalar döviz bozdurmadan, pasaportlarin saklanmasi amaciyla kullanilan kasalara ve tasarruf hasabi açmaya kadar müsterilerine çok çesitli hizmetler sunmaktadirlar. Pek çok Kanadali, bankalar tarafindan verilen ve ödeme yapmayi saglayan en etkin araç olarak kisisel çekler kullanir.
Seyahat Çekleri ve Kredi Kartlari
Seyahat çekleri seyahat ederken güvenlik sebepleriyle tavsiye edilen bir para sekli olup büyük Kanada bankalarindan satin alinilabilir. Çalinma ya da kaybolma durumunda seyahat çeklerini kolaylıkla yerine koymak mümkündür. Pek çok dükkan, otel, restoran ve eglence yerleri kredi kartlarını kabul ettikleri gibi seyahat çeklerini de kabul eder.
Yapılan islemler için kredi kartınızı kullandıgınız gündeki döviz kuru geçerli olur ve harcamalarınız otomatik olarak kredi kartınızın faturasina isler. Ögrenciler Kanada’ya geldikleri zaman kredi karti için basvuruda bulunabilirler, fakat yapilan giderler ay sonunda ödenmelidir ve faturaların ödenmeyen harcamalarina faiz isler.

info@kanadaegitim.com.tr

0212 252 90 35 – 36

Detaylı bilgi için Merkezimizle temasa geçmeniz gerekmektedir.